Učíme se o Junkční formě
Nemoc motýlích křídel, neboli Epidermolysis Bullosa, je způsobena mutací genů, které jsou spojeny s proteinem odpovědným za upevnění svrchní kůže (Epidermis) do spodnější vrstvy (Dermis). Tento bílkovinný protein tedy funguje jako kotva mezi těmito vrstavmi. Tyto kotvy jsou tvořeny kolagenem, který zajišťuje, že se Epidermis a Dermis pohybují spolu v různých směrech a rychlostech. Motýlci nemají dostatech těchto kotev, tudíž kdykoliv dojde k silnějšímu tlaku či odření pokožky, dojde k oddělení Epidermis od Dermis a k vytvoření puchýřů. V některých případech mohou puchýře vznikat samovolně. K jejich vzniku díky poškození pokožky dochází u všech forem nemoci. Pro ty, kteří si nedovedou představit, jak lehce se motýlkům dá ublížit - vrchní kůže se u některých forem dá setřít tak lehce jako změklé máslo.
Dědičnost Junkční formy, která byla diagnostikována u Rebečky, je autosomálně recesivní. To znamená, že oba rodiče jsou zdravými nosiči jednoho zmutovaného genu a nemají žádné příznaky nemoci. Když se tyto dva geny dají dohromady, pravděpodobnost, že dítě rodičů, kteří jsou nosiči, bude mít Junkční formu je 25 %.
Rebečina forma se projevuje častými puchýři i při neopatrném dotyku. Při manipulaci s Bekou musí být každý obezřetný, například ji nemůžeme zvedat v místech podpaží. Váha musí být rozložena na vícero bodech, abychom jí neporanili kůži. Dalšími projevy Junkční formy jsou chybějící nebo naopak zhrublé nehty, zhrublá kůže, vypadání vlasů, velmi špatná kvalita zubů, jizvy v důsledku traumatu kůže. Epidermolysis Bullosa se projevuje i na vnitřních sliznicích trávicího, dýchacího i urologického systému. Naše Beka zatím papá jen jídlo v kašovité podobě, takže prozatím nevíme, jak jí bude tuhá strava vyhovovat. Občas se ale stane, že si ublíží i dudlíkem. Její pusinka je pak velmi bolavá a nechce papat. Odmítání stravy v důsledku boláčků v ústech může zapříčinit i vážné problémy - nedostatek látek, které jsou životně důležité, a podvýživu. Díky tomu, že většina energie ze stravy jde na hojení a uzdravování, musí mít motýlci zvýšený příjem calorií. Pro představu, jeden malý nejmenovaný 4letý motýlek musí mít přísun 2,500 kcal denně - pro porovnání přísun kalorií pro dospělou ženu se pohybuje kolem 1800 kcal denně. Velmi důležitá je pro ně vyvážená a kaloricky nabouchaná strava.
Na internetu samozřejmě existuje spousta a spousta informací o Junkční formě, tak jsme se snažili alespoň něco málo sespsat i my. Jak už víte, přesný podtyp Junkční formy u Beky není známý, tak zatím nevíme, jaký bude průběh nemoci.
Těšíme se na příště.
Čihákovi
Rebečin příběh
05. ledna 2020 Ohlédnutí za 2019Letos mi už bylo 5 let, tak jsme se s mamkou a taťkou rozhodli, že začnu chodit do školky. Ono najít školku, která by mě vzala, taky nebylo tak jednoduché, ale nakonec jsme našli tu správnou. Když…
Pokračovat ve čteníRok 2018 byl pro nás plný vodních radovánek. Hlavně v létě a to mě moc bavilo. Konečně jsi zjistila, že koupání může být i sranda a nejen bolest a utrpení.
Pokračovat ve čteníAhojda, tak se rok sešel s rokem a máme za sebou už V. ročník charitativního běhu s Rebečkou. Chtěla bych Vám všem moc poděkovat za účast a podporu při běhu. Podle mě vše dopadlo úžasně, moc…
Pokračovat ve čteníČihákovi
Naše rodina, tedy Rebečina maminka Míša, tatínek Richard a pětiletý bráška Ríša, bydlí ve východních Čechách. Až do narození Rebeky jsme žili jako kterákoliv jiná mladá rodina – svůj čas jsme dělili mezi práci a společně strávené chvíle při sportu a na výletech.
S malou Rebekou a nemocí motýlích křídel nás teď čekají velké změny a každodenní náročné ošetřování. Je to sice těžké, ale jsme pevně rozhodnuti se nevzdat, bojovat a i přes omezení žít plným a šťastným životem. Naše děti za to stojí!